Baia Mare, Maramures

Nunti, restaurante

toate domeniile in ordine alfabetica | domenii active
Idei, informatii si sfaturi utile

Bravo, Simona! Halep s-a calificat in premiera, in optimi la Wimbledon, dupa 6-4, 6-1 cu Bencic in turul 3

Simona Halep a invins-o in minimum de seturi pe elvetianca Belinda Bencic, scor 6-4, 6-1, dupa o ora si 11 minute de joc, intr-un meci din turul 3 de la Wimbledon. Romanca s-a calificat astfel, in optimi, aceasta fiind cea mai buna performanta a sa la turneul de Mare Slem disputat pe iarba londoneza.

Simona Halep a avut parte de un meci mai usor in turul 3, cu Beldinda Bencic, decat partida din turul 2, cu ucraineanca Lesia Turenko. Romanca s-a descurcat de minune in fata elvetiencei, profitand din plin de lipsa ei de experienta.

Desi Bencic a inceput foarte agresiv, mergand cap la cap cu romanca in primele game-uri ale meciului, pana la urma s-a stins. Simona si-a facut jocul ei obisnuit reusind performanta de a nu pierde niciun punct pe propriul serviciu. Daca in setul 1 a realizat doar un break, in decisiv Simona s-a dezlantuit si a facut trei breakuri, suficient pentru a-si adjudeca setul secund in 24 de minute.

S-a terminat 6-4, 6-1 pentru Halep, dupa o ora si 11 minute de joc. In urma acestei victorii, Simona s-a calificat in optimi, acolo unde va juca cu invingatoarea dintre rusoaica Vera Zvonareva (locul 566 mondial) si Zarina Diyas din Kazahstan (locul 72 mondial).

Halep - Bencic 6-4, 6-1

6-1 Simona castiga lejer si setul secund si se califica in optimi la Wimbledon.

4-1 Romanca mai face un break si se indreapta cu pasi mari spre castigarea partidei.

3-1 Elvetianca isi castiga serviciul, apoi Simona castiga si ea, pe propriul serviciu, un game foarte disputat in care Bencic a condus cu 40-15.

2-0 Halep e pe val: incepe setul doi cu un nou break si apoi un punct pe propriul serviciu.

6-4 Cu putine emotii pe propriul serviciu, Halep castiga setul 1 dupa 47 de minute.

5-3 Simona este la un singur punct de castigarea primului set.

4-2 Simona reuseste primul break al meciului si apoi face un punct nou pe propriul serviciu.

2-2 Ambele jucatoare castiga puncte doar pe propriile servicii.

1-1 Simona isi face serviciul si egaleaza.

0-1 Dupa un game foarte disputat care a durat 13 minute, Simona pierde primul punct pe serviciul adversarei.